Strefa Klienta
ZBUDUJ BEZPIECZNY BIZNES Z NAMI
REMA BROKER
Częste pytania
Co to jest franszyza integralna?
Franszyza integralna to kwota, do wysokości, której ubezpieczyciel nie odpowiada za powstałą szkodę.
Co to jest franszyza redukcyjna?
Franszyza redukcyjna to kwota, którą ubezpieczyciel potrąca z wypłaty odszkodowania.
Co to jest udział własny?
Udział własny to część wartości szkody, którą Klient zobowiązuje się pokryć w sytuacji jej wystąpienia.
Jaki zakres ubezpieczenia ma polisa all risks?
- Polisa all risks czyli od wszystkich ryzyk, w rzeczywistości obejmuje te zdarzenia, które nie zostały w umowie wyłączone.
- W przeciwieństwie do tradycyjnych polis, w warunkach ubezpieczenia nie jest wskazane za co ponosi odpowiedzialność ubezpieczyciel, tylko są wskazane wyłączenia ryzyk, za które odszkodowanie nie przysługuje.
- Zakres ubezpieczenia jest szerszy niż w tradycyjnych umowach, jednak nie tak szeroki, jak mogłaby sugerować nazwa.
Czym różni się odpowiedzialność cywilna deliktowa od kontraktowej?
W nomenklaturze ubezpieczeniowej funkcjonują dwa pojęcia odpowiedzialności cywilnej: OC deliktowa i OC kontraktowa.
- Odpowiedzialność cywilna deliktowa, to odpowiedzialność za czyn niedozwolony tj. działanie, bądź zaniechania działania (zawinione lub nie), w wyniku którego wynikła szkoda, ale także zdarzenie np. prowadzimy firmę remontowo-budowlaną. Podczas montażu okien w budynku z rusztowania spada stare okno prosto na zaparkowany w pobliżu samochód. W takiej sytuacji, nasza firma, jako wykonawca robót, jest zobowiązana do naprawienia szkody z tytułu odpowiedzialności cywilnej deliktowej.
- Odpowiedzialność cywilna kontraktowa to odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania (kontraktu). Np. przez analogię w powyższym przykładzie wszelkie naprawy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem zamontowanych okien będą wynikały z odpowiedzialności cywilnej kontraktowej.
Uwaga! – te dwa rodzaje odpowiedzialności są traktowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo różnie. Zapraszamy do kontaktu z nami w celu sprawdzenia definicji i zakresów odpowiedzialności w OWU.
Co to jest EKUZ?
- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ) to dokument, który od 1 stycznia 2006 roku potwierdza nasze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w poniżej wymienionych krajach. Karta pozwala na korzystanie z opieki zdrowotnej danego państwa na tych samych zasadach co jego obywatele.
- EKUZ ważna jest na terenie innych krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. W szczególności są to: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Uwaga! Przepisy UE obowiązują również na terytoriach francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion i Gujana Francuska; portugalskich: na Azorach i Maderze, hiszpańskich: Majorce, Minorce, Ibizie i Wyspach Kanaryjskich. - Przepisów unijnych nie stosuje się w przypadku: Danii – na obszarze Grenlandii i Wysp Owczych oraz Wielkiej Brytanii – na Wyspach Normandzkich: Jersey, Guernsey, Alderney, Herm, Sark oraz na Wyspie Man.A
- W państwach EFTA czyli w Islandii, Lichtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii zasady udzielania świadczeń zdrowotnych określają przede wszystkim: rozporządzenie Rady (EWG) 1408/71 z 14 czerwca 1971 r., rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (EWG) 574/72 z 21 marca 1972 r. oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 631/04 z 31 marca 2004 r